امروز: پنجشنبه 1397/07/26

اصطلاحات عطرشناسی: عطرها چگونه دسته بندی می شوند؟

اصطلاحات عطرشناسی: عطرها چگونه دسته بندی می شوند؟

پیش از آنکه قدم به عطر فروشی بگذارید، نکات و اصطلاحاتی درباره عطرها و ادکلن های اریجینال هست که دانستن آن ها باعث می‌شود در مواجهه با طیف گسترده ی رایحه های مختلف، سر در گم و بلاتکلیف نمانید.  در این مقاله به معرفی خانواده های عطری و چگونگی دسته بندی عطرها می پردازیم.

حتما برای شما هم پیش آمده است که هنگام خرید عطر، عطر فروش مطلع و حرفه ای در توصیف خانواده های عطری چیزهایی به شما گفته است و یا حتی خانواده عطرهای مورد علاقه شما را جهت راهنمایی بیشتر از شما جویا شده است. برای خانم‌ها، خانواده های مرکبات، تازه، گلی، شرقی، شیرین، تند، یا چوبی بیشتر توصیه می شود. عطرهای مردانه، علاوه بر اینها، شامل رایحه های مردانه تری مانند چرم، توتون، مشک و خزه ها نیز هستند. 

خانواده های عطری برای خانم ها:

عطرها را بر حسب رایحه ی غالب آن ها دسته بندی می‌کنند. بهتر است با چهار خانواده ی اصلی که ترکیب اغلب عطرهای زنانه را تشکیل می دهند بیشتر آشنا شویم. پس از اینکه این چهار خانواده را از هم متمایز سازیم و فرق میان آن ها را تشخیص دهید، بهتر می توانید تصمیم بگیرید که چه رایحه هایی را دوست دارید و از کدام رایحه ها باید اجتناب کنید. خوشبختانه وقتی برای خرید عطری به عطر فروشی مراجعه می کنید، لیست نت های متفاوت تشکیل دهنده ی آن عطر را می توانید مشاهده کنید. این نت ها با خانواده ای که عطر به آن متعلق است متناظرند.

جدول رسمی خانواده های عطری در سال 2010 به روز شده است. شاید اصلا تا به حال نمی دانستید که چنین جدولی هم وجود داشته باشد. این جدول شامل چهار خانواده ی اصلی است: گلی/شیرین، مرکبات/میوه ای /تازه، شرقی/تند، و چوبی. در هر یک از این خانواده های اصلی، زیر گرو هایی نیز وجود دارند. سابقاً، فوجر آروماتیک، خانواده ای از رایحه های مردانه، را دسته ای مجزا محسوب می کردند، اما در جدول جدید سال 2010 آن را در یکی از زیرگروه ها گنجانیدند. این خانواده مشتمل است بر رایحه های اسطخودوس، گیاهان علفی تازه، و خزه ها.

رایحه های گلی(Floral):

دسته گلی که تازه چیده شده باشد را تصور کنید. رز، میخک صدپر، اسطخودوس، بهار نارنج، بنفشه، و هر شکوفه و گلی که در مرغزارها گلستان ها به نظرتان می رسد. رایحه ی گلی پر استفاده ترین رایحه در عطرهای زنانه است. بسیار شیرین و دلنشین، و به راحتی قابل تشخیص است.
مرکبات/میوه ای/تازه (Citrus/Fruity/Fresh):

پرتغال، لیمو، گریپ فروت، لیمو ترش، و دیگر انواع مرکبات. بعلاوه، سیب، هلو، زردآلو و ... این گونه عطرها سبک، تمیز و نشاط آور هستند.

شرقی/تند (Oriental/ Spicy):

این خانواده شامل وانیل، ادویه‌ها، و صمغ های خوشبو می شود و تا حد زیادی یاد آور شرق دور است. بعلاوه، شامل بوی عنبر و مشک. گویی نوعی رازآلودگی و جذابیت در عطرهای این خانواده موج می زند!

چوبی/شیپر (Woody/Chypre):

رایحه هایی چون ترنج، اوکموس، لادن، و نعنا هندی به این خانواده تعلق دارند. بویی خزه مانند و به شدت زمینی دارند.


تاریخ درج: 1393/10/03
جستجوی محصول

جستجوی محصول بر اساس

برنـــــد:
نام عطــر:
رایحه اصلی:
رایحه فرعی:
جنسیت: