امروز: پنجشنبه 1397/07/26

الفبای عطرها؛آنچه برای شناخت یک عطر لازم است

الفبای عطرها؛آنچه برای شناخت یک عطر لازم است

پیش از آنکه قدم به عطر فروشی بگذارید، نکات و اصطلاحاتی هست که دانستن آن ها باعث می‌شود در مواجهه با طیف گسترده ی رایحه های مختلف، سر در گم و بلاتکلیف نمانید.
در این مقاله می کوشیم تا اصطلاحات و الفبای مربوط به دنیای عطریات را توضیح دهیم.

نت (Note):

مؤلفه ی بودار و قابل استشمام در یک عطر را  نت گویند.وقتی یک عطر مرکب را می‌بوییم، در واقع نت های گوناگون سازنده ی آن عطر را استشمام می کنیم. پس از اینکه نخستین رایحه، یعنی نت بالایی، از میان رفت، می توانیم نت های میانی، که معمولا رایحه های گلی هستند، را استشمام کنیم. همچنین، با کم رنگ شدن این نت ها، نت پایه، که سومین مؤلفه ی یک عطر مرکب است، باقی می ماند. از این حیث، هر عطری مانند یک سمفونی است که از ترکیب چند ملودی مختلف ساخته می شود.


ابسُلوت(Absolut):

عصاره و روغن خالص و طبیعی گل ها و دیگر گیاهان را گویند. ابسلوت ها بسیار گران هستند، حتی مقدار کمی از آن ها. مثال: روغن خالص رز

ادکلن( Eau de Cologne):

ادکلن آمیخته ای از سه تا پنج درصد روغن عطری در محلولی از آب یا الکل است. عطری سبک محسوب می شود و عموماً شامل یکی از روغن های عطری مرکبات است.

اُدو توالت( Eau de Toilette):

معمولاً محتوی همان میزان، و یا اندکی بیشتر، چیزی بین چهار تا هشت درصد، روغن معطر است، اما تنها با الکل، و نه آب، ترکیب می‌شود.

ادو پرفیوم( Eau de Parfum):

حاوی میزان بیشتری روغن معطر، بین پانزده تا هجده درصد، در ترکیب با الکل است. طبیعتاً، از ادکلن و ادو توالت گران تر است.

پرفیوم( Parfum):

پرفیوم، آمیزه ای از پانزده تا سی درصد روغن معطر با الکل است. از آنجا که محتوی بیشترین میزان روغن عطری است، از هر سه نوع عطر فوق بسیار گران تر می باشد.


جالب است بدانید اصل این اصطلاحات همگی از زبان فرانسه به واژگان عطرشناسی جهانی وارد شده است.

در مقاله بعدی، خانواده های عطرهای زنانه و مردانه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تاریخ درج: 1393/10/01
جستجوی محصول

جستجوی محصول بر اساس

برنـــــد:
نام عطــر:
رایحه اصلی:
رایحه فرعی:
جنسیت: